marți, 6 august 2013

Recenzie Orasul de Sticla de Cassandra Clare

Aceasta carte mi-a fost oferita de Libris, o librarie online, spre recenzie. Aici se poate gasi si o gama variata de carti in engleza.
__________________

 “Orașulde Sticlă” s-a păstrat la aceleași standarde înalte, cu care, ne-a obișnuit autoarea, Cassandra Clare. Deși, a trecut o perioadă mare de timp, între volumul doi și trei, am reușit să întru foarte repede în atmosfera cărții, și, să rememorez toate cele petrecute până în acel moment. 
 În această carte, am perceput-o pe Clary drept o prințesă războinică. În mintea mea, cel puțin la început, am considerat-o nechibzuită. Ajunsesem să îmi pun nenumărate întrebări cu privință la personajul ei. Nu știam de ce autoarea voia să distrugă personajul și parcă, din ce în ce mai mult erau evidențiate încăpățânarea și comportamentul unui copil răsfățat. În loc să mă aștept în continuare la evoluția ei, Clary tot mai mult îmi displăcea. Ea-și dorea să meargă în Idris, își dorea să fie în centrul războiul, iar pentru mama ei, ar fi fost în stare de orice gest necugetat. Avea o încredere oarbă în ea și poate din acest motiv am considerat-o superficială. 
  Cel puțin, primele o sută de pagini am fost iritată la propriu de personaj, ca mai apoi, toată această nervozitate îndreptată asupra lui Clary să dispară ca prin farmec. Am simțit-o fiind din nou, ea însăși. Un personaj puternic. Iar cu cât, povestea avansa îi înțelegeam atitudinea.
 Cât despre Jace, pot spune, că, deși, a fost acolo, mi s-a părut teribil de absent. Pata aceea de culoare a cărții, care aducea amuzament cititorilor, dispăruse. Dar nu a trecut chiar neobservat, cu siguranță nu replicile lui, care demonstrează de fiecare dată că el deține controlul, chiar dacă. în ochii lui nu mai gaseai deloc sfidare ci doar durere.  
 Să nu uit nici de noul personaj al poveștii, Sebastian. Privirea sa ciudată, aspectul său plăcut ce-ți dă sentimentul de deja-vu, și aproprierea lui de Clary, aduce momente tensionate în liniștitul Idris. 
 Acțiunea ia amploare când ne așteptăm cel mai puțin. Aș putea-o asemăna valurilor mării, care vin puțin câte puțin din ce în ce mai mari, iar apoi când apele se liniștesc, apare o nouă viitură.  
 Nu știu ce mi-a plăcut mai mult la poveste, acțiunea care s-a petrecut în Idris, personajele noi care mi-au câștigat încrederea sau noul complot din lumea vânătorilor de umbre. Cert este, că, autoarea m-a uimit, iar în ultimul timp chiar m-a șocat în urma dezvăluirilor apărute în carte.  
 Demoni. Îngeri. Război. Legături de sânge. Dragoste. Secrete. Asta vă așteaptă în acest volum minunat care poate lua o întorsătură neașteptată și vă poate lua mințile la propriu.
 
 Editura: Leda


 Notă:5/5 

joi, 4 iulie 2013

Recenzie Destine la limita de Katie McGarry

Adăugaţi o legendă
Aceasta carte mi-a fost oferita de Libris, o librarie online, spre recenzie. In plus se mai poate gasi si o gama variata de carti in engleza. "Destine la limita" poate sa fie comandata de aici.
________________________

"Destine la limită" de Katie McGarry, este o carte cu multe pasaje emoționale, cu povești de viață ce par desprinse din realitate și plină de valori ce ar trebui asimilate de către noi. 
 Cele două personaje principale sunt: Echo Emerson și Noah Hutchins. Cartea este povestită din perspectivele amândurora, iar acestea se completează perfect cronologic. Ce mi-a plăcut în mod deosebit a fost povestea de viață a lui Noah, nu mă așteptam ca autoare să o detalieze atât de mult, din simplu fapt că în descrierea oficială a cărții accentul se punea mai mult pe Echo, însă eu am considerat că această carte este împărțită în mod egal, atât trauma prin care a trecut Echo Emerson cât și cea a lui Noah. 
 Deși cartea ar părea o veritabilă dramă, totuși avem parte și de întâmplări hazlii. Cei doi se tachinează reciproc, își aruncă replici acide și continuă să-și demonstreze unul celuilalt indiferența pe care o simt atunci când sunt împreună. Chiar dacă acest joc este des întâlnit între personajele principale, nu am putut să nu mă amuz și să fiu curioasă în privința întâmplărilor ce vor urma. 
    Încă de la început m-am simțit atrasă de un personaj ce a avut un rol cheie: doamna Collins. Fiind un consilier era de datoria ei să îi ajute pe cei doi să-și depășească situațiile. În primul rând, Echo nu-și mai amintea nimic din noaptea în care viața ei s-a schimbat. A fost supusă unei traume, iar creierul acesteia refuza să-și amintească întâmplările petrecute. Nici cei din jurul ei nu-și doreau că ea să-și amintească, pentru a o lăsa să-și continue viața ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Desigur, nu de această părere au fost doamna Collins și Echo, iar toată cartea reprezintă evoluția ei psihologică care o va face încetul cu încetul să-și recapete frânturi de memorie, însă cu riscul de a o duce spre calea nebuniei. Iar în al doilea rând, nici Noah nu a avut o viață mai roz, iar el va trebui să lupte cu societatea pentru a-și face dreptate. De aceea rolul ei a fost bine poziționat între cele două personaje.
  Totuși dramele lor i-a adus împreună, scopul lor comun îi va face din adversari în prieteni, iar mai apoi în ceva mai mult cu tot cu obstacolele aferente. "Destine la limită" este un titlu veritabil ce reprezintă în doar câteva cuvinte soarta fiecăruia. 
 
 Editura: Epica

 Notă: 5/5

marți, 28 mai 2013

Recenzie E usor sa te iubesc de Tammara Webber

-->
Aceasta carte mi-a fost oferita de Libris, o librarie online, spre recenzie. In plus, se mai poate gasi si o gama variata de carti in engleza. “E usor sa te iubesc” poate sa fie comandata de aici.
__________________________

"E ușor să te iubesc" este o carte foarte specială, plăcută cititului și cunoscută drept o lectură "curgătoare". Mi-a plăcut foarte mult povestea, Tammara, mi-a adus zâmbetul pe buze uneori, chiar dacă am intuit de câteva ori acțiunea ce urma să aibă loc, mai pe scurt fiind puțin previzibilă. 
 Însă, cartea aceasta nu a fost un "scenariu" așa cum se întâmplă de multe ori în cărțile pentru adolescenți, ea a avut multe pasaje profunde ce reflectau asupra vieții și care mi-au dat de gândit. A avut tema violului, a adevărului, a dragostei, toate îmbinate într-o poveste uimitoare. Cu siguranță felul de a scrie a autoarei a ajutat mult și m-a făcut să termin de citit cartea într-o singură zi, de mult ne mai întâmplându-se acest lucru.  
   Mi-a plăcut că s-a pus accentul de prietenie și încredere, nu întotdeauna o poveste cutremurătoare așa ca a lui Jacqueline poate fi crezută și rareori este chiar susținută. Mi-a plăcut și felul în care autoare a introdus personajul masculin, sub aspectul unui salvator ce era la locul potrivit în momentul potrivit. 
 De asemenea romanul nu s-a bazat doar pe acest aspect, a avut mai multe puncte cheie, trecutul lui Lucas, pasiunea și viitorul personajului feminin Jacqueline și multe pasaje în care se regăseau mărturisiri ale tinerilor ce au fost victime ale abuzului cel puțin o dată în viață.
 Vreau să punctez și relația dintre Lucas și Jackie, mi s-a părut atât de naturală, a venit de la sine, nimic nu a fost forțat și chiar îmi era drag să-i văd împreună. El a fost întotdeauna lângă ea, chiar dacă ea nu a știut asta și prin diferite mesaje subtile a îndrumat-o și învățat-o să facă față situației și să fie mai puternică. 
  În concluzie, Tammara Webber se face auzită prin personajele sale, ca și cum ar implora să înțelegem cu adevărat mesajul cărții, și anume: adevărul trebuie să fie scos la lumină și să nu fie lăsat ascuns în trecutul nimănui, știind că trebuie să tai răul de la rădăcină, astfel ai putea avea pe conștiință următoarea victimă a agresorului tău. 
 
 Editura: Epica
 Notă: 5/5    
 

Revista Bravo: impreuna cu 2 pachete Fetele Gallagher


duminică, 5 mai 2013

Paste fericit!

Va urez un Paste fericit alaturi de cei dragi!
Si sa ciocnim si un ou rosu, asa virtual. :)
Sper ca va adus iepurasul ceea ce v-ati dorit si sa va bucurati de aceasta zi cu o felie de cozonac, pasca si alte bunatati.

Hristos a Inviat!

luni, 29 aprilie 2013

Reactie in lant de Simone Elkeles

Când există CHIMIE PERFECTĂ,
se declanşează atracţia.
Iar LEGILE ATRACŢIEI nu pot duce decât la…
o REACŢIE ÎN LANŢ!

REACŢIE ÎN LANŢ, vol. 3 din seria CHIMIE PERFECTĂ de Simone Elkeles
Premiul pentru CEL MAI BUN ROMAN DE DRAGOSTE PENTRU TINERI,
acordat de Asociaţia Scriitorilor de Romane de Dragoste din America

BESTSELLER NEW YORK TIMES
BESTSELLER USA TODAY
BESTSELLER PUBLISHERS WEEKLY
Când Luis mi-a zâmbit şi am simţit fiorul atracţiei, am intrat în panică. Nu-mi permit să las garda jos, iar un tip ca Luis e la fel de periculos ca Marco. Îmi dau seama de asta după felul cum surâde. Arată destul de inocent, dar nu mă păcăleşte el pe mine. Poate pe alte fete, dar nu pe mine…
Teoretic, Nikki are dreptate. Dar practic…
În viaţă, ea încearcă să se conducă după trei reguli: băieţii mint ca să-şi atingă scopurile, să nu te încrezi într-un băiat care îţi spune „te iubesc” şi să nu ieşi niciodată cu un tip din cartierul de sud al orăşelului Fairfield. Chiar dacă părinţii ei s-au născut în Mexic, Nikki, în calitate de fiică de doctor, are mai multe în comun cu vecinii săi din nordul oraşului decât cu colegii de şcoală din banda Latino Blood. Dar când îl cunoaşte pe Luis, este tentată să-şi încalce toate principiile.
Sunt conştient că am în mine o anumită doză de nebunie – plăcerea de a înfrunta pericolele… simt adrenalina curgându-mi prin vene – recunoaşte Luis. Pentru el, cea mai mare provocare cu care s-a confruntat vreodată este cum să o convingă pe Nikki să-i dea o şansă unui intrus din cartierul de sud, asta până să devină, la rândul său, ţinta noului lider al bandei Latino Blood.
Vor fi oare sentimentele sale pentru Nikki suficient de puternice pentru a-l opri să intre într-o lume întunecată şi brutală şi a trăi periculos tot restul vieţii?
Acest ultim volum al seriei Chimie perfectă vă dezvăluie răspunsul la întrebare!

Cartea are 384 pagini, formatul 13 x 20 cm, ediţia este cartonată, fără supracopertă şi preţul de listă 39,90 RON. La precomandă beneficiaţi de 25% reducere şi transport gratuit.

Cand esti vrajitoare...de Carolyn MacCullough

Emoţionantă şi fermecătoare de la prima până la ultima pagină! Atât de fascinantă, încât îţi vei dori să continue într-un al doilea volum – pentru că atunci…
CÂND EŞTI VRĂJITOARE
…RĂMÂI VEŞNIC VRĂJITOARE!

*
Fiica ta va fi una dintre cele mai puternice vrăjitoare pe care le-am avut vreodată în familia noastră. Va fi ca un far călăuzitor pentru noi toţi.

TAMSIN GREENE face parte dintr-o familie de vrăjitoare cu lungă tradiţie. În ziua în care s-a născut, bunica ei a prezis că va fi cea mai Talentată dintre ele. Dar Talentul lui Tamsin nu s-a confirmat.
Acum, când are şaptesprezece ani, îşi petrece cea mai mare parte din timp la şcoala cu internat din Manhattan, unde măcar poate pretinde că este normală. Însă, în timpul vacanţelor de vară, este obligată să revină acasă şi să lucreze la librăria magică a familiei sale.
Într-o seară, un tânăr foarte atrăgător, profesor la Universitatea New York, intră în librărie şi o confundă pe Tamsin cu sora ei mai mare, extrem de Talentata Rowena. Pentru prima dată în viaţa ei, Tamsin se simte privită cu respect şi admiraţie, şi, înainte de a apuca să se gândească mai bine, acceptă să caute pentru acesta un obiect valoros şi vechi pe care familia lui l-a pierdut cu mai bine de un secol în urmă. Dar căutarea se dovedeşte a fi mult mai ciudată decât părea la prima vedere.

„Cu acest roman al său, Carolyn MacCullough aruncă o vrajă uluitoare. Secrete de familie şi rivalităţi între surori, călătorii în timp şi Talente magice – toate urzite laolaltă pentru a crea o poveste supranaturală, captivantă pentru cititorii tineri. La toate acestea se mai adaugă  lupta dintre bine şi rău, precum şi momentul încântător al primului sărut, astfel încât ajungem să ne dorim ca acest roman fermecător să aibă o continuare.” - Megan McCafferty
“Cu un ritm rapid, plin de suspans, cu un punct culminant bine pregătit, acest roman va fi pe gustul adolescenţilor, pasionaţi de poveşti dramatice şi de aventuri magice.” - The Bulletin
“Un roman urban fantasy elegant, pasionant.” - Publishers Weekly
Cartea are 320 pagini, formatul 13×20 cm, ediţia este broşată şi preţul de listă 29,90 RON. La precomandă beneficiaţi de 25% reducere şi transport gratuit.  

marți, 2 aprilie 2013

Recenzie Spulbera-ma de Tahereh Mafi


Aceasta carte mi-a fost oferita de Libris, o librarie online, spre recenzie. In plus, se mai poate gasi si o gama variata de carti in limba engleza. "Spulbera-ma" poate sa fie comandata de aici.
_______________________

"Spulberă-mă" are un mesaj puternic emoțional ce reușește să-ți capteze atenția. Nu am mai citit de mult timp o carte cu o asemenea plăcere. Paginile zburau, iar eu mă identificam și mai mult cu povestea creată de Tahereh Mafi.
 Cartea are ceva aparte, are un personaj fascinant, puternic și pus în evidență foarte bine de către autoare. Povestea are o tentă sensibilă, dar în același timp descoperim un joc periculos ce-și schimbă regulile o dată cu mișcările personajelor noastre.
 Ideea cărții este unică, faptul că atingerea lui Julliette este mortală, iar viața ei s-a bazat doar pe respingere și izolare ne face să ne gândim la un personaj cu dizabilități, marcat profund, fără personalitate ce nu se poate adapta în lumea reală, în schimb ea este perfect normală.
 Toată durerea pe care a acumulat-o de-a lungul anilor a făcut-o să iubească cu pasiune, să profite de fiecare mângâiere și îmbrățișare. Gândurile ei sunt curate, exprimarea sa are o naturalețe aparte însă atunci când meditează asupra unui aspect important, mintea sa se chinuie să accepte realitatea, astfel în același timp fiind o nebunie totală în capul ei.
 Mi s-a părut fascinant personajul Warner și obsesia sa pentru Juliett. Într-o anumită măsură am prins drag de el, chiar dacă acesta este personajul negativ. Într-o clipă era tandru și interesat de bunăstarea ei, că mai apoi să o supună testelor lui maniace și să o facă să sufere.
 Încrederea nu este un punct cheie al romanului, deseori având impresia că personajele nu sunt ceea ce par, Adam fiind unul dintre ele. Mi s-a părut a fi un personaj cameleonic, indecis, dar în același timp destul de hotărât. Deși avem multe detalii despre el în carte, făcându-ne să știm într-un fel totul despre el și să îl îndrăgim, tot am impresia că a rămas ceva nespus și ascunde un mare secret.
 Cuplul format dintre Julliette și Adam va trebui să pornească în aventura vieții lor și să lupte împotriva celor ce au distrus orașul. Acum, o dată evadați, nimic nu mai pare a sta în calea lor, însă vestea șocantă că Julliette s-ar putea să nu fie singura ființă umană ce posedă un "dar" special care are menirea de a îi rănii pe cei din jurul ei, dă toate planurile peste cap.  

 Din punctul meu de vedere, “Spulbera-ma” este genul de carte pe care ori o iubești, ori o urăști.

 Editura: Leda
 Notă: 5/5

luni, 11 martie 2013

Orasul Ingerilor Cazuti de Cassandra Clare


In curand

Războiul s-a terminat, iar Clary Fray se întoarce la New York, entuziasmată de planurile sale de viitor.
Dar totul are un preţ…
În sfârşit, vânătorii de umbre fac pace cu locuitorii din Lumea de Jos. Clary se antrenează să devină vânător de umbre şi să-şi folosească puterea unică. Mama ei se căsătoreşte cu iubirea vieţii sale. Şi, mai important decât orice, Clary poate spune despre Jace că este iubitul ei.
Dar…
Cineva ucide vânători de umbre, iscând tensiuni între vânătorii de umbre şi locuitorii din Lumea de Jos, ceea ce ar putea duce la un al doilea sângeros război. Simon, cel mai bun prieten al lui Clary, nu o poate ajuta – mama lui tocmai a aflat despre el că este vampir, iar Simon este nevoit să plece de acasă. Când Jace începe să se îndepărteze de Clary fără să-i explice acesteia de ce o face, tânăra se vede forţată să investigheze adâncurile unor mistere care, odată desluşite, îi revelează un coşmar cum nu se poate mai groaznic: ea însăşi a pus în mişcare un lanţ de evenimente în urma cărora i-ar putea pierde pe toţi cei pe care-i iubeşte.
Inclusiv pe Jace…  

„În cartea a patra îşi fac apariţia numeroase personaje familiare, inclusiv câteva din romanul Îngerul mecanic. Suspansul din final îi va face pe fanii seriei Instrumente mortale să-şi dorească cu nerăbdare o continuare!”- Booklist  

vineri, 8 martie 2013

8 martie - Ziua Femeii

La multi ani!

Astazi este o zi deosebita asa ca nu puteam sa o trec cu vederea.
Fetelor, sa aveti parte de tot ce va doriti si sa veniti acasa cu un brat de flori din partea celor dragi!